Diskuse
Dobrý den, nevím co dělám špatně, prosím o radu. Používám Make... vytvořil jsem Connection, ale při spuštění vrací: "Chybný nebo neuvedený klíč". Zkoušel jsem i na přímo přes HTTP modul, vrací Status kód: 200, Data: 1, ale data nepřichází. V historii dotazů vidím, že všechna volání končí chybou 1. Přehlédl jsem něco?
Dobrý den. Součástí volané adresy musí být parametr s klíčem, který máte uvedený nahoře v dokumentaci nebo v nastavení účtu.
Omlouvám se, ale vaše odpověď mi nepomohla. Tak nepozorný nejsem. 1) Pokud jsem v Make vytvořil Connection, tak to znamená že jsem musel zadat klíč. 2) Když se na HTTP volání vrací 200, tak to znamená, že jsem musel zadat klíč. 3) Když vidím volání v historii dotazů, tak to znamená, že procházejí do mého účtu = musel jsem zadat klíč.
Účet jsem obnovil, byl automaticky pozastavený, protože působil jako duplicitní. Moc se omlouvám za komplikace. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by tato ochrana proti vytěžování fungovala chybně. Jako odškodnění jsem Vám navýšil kredit.
Se třetím bodem máte samozřejmě pravdu, tuhle věc jsem si neuvědomil, omlouvám se. Snažím se najít chybu.
Teď už vše funguje perfektně. Děkuji. :-)
Zmínil jsem vaši službu v našem novém videu: https://1url.cz/@aop
Děkuji moc za zvýšení popularity. :-)
Dobrý den, mám tabulku s cca 35700 jmény a rád bych pouze zkopíroval sloupec a vložil ho do vašeho dávkového zpracování. Předtím než to ale udělám jsem se chtěl zeptat, jaký má dávkové zpracování limit a zda to musím nějak rozdělovat na menší části? Děkuji
Delší seznamy většinou rozděluji na části po 50 000 jmen. Ale asi bych to ani dělat nemusel, časový limit pro běh je na serveru dostatečný. Žádný pevný limit na počet jmen u dávkového zpracování není. Hodně totiž záleží na obtížnosti – čím exotičtější jméno, tím složitější výpočetní postupy systém používá.
Dobrý den, prosím máte zkušenost s automatizací pro zahraniční mailingové systémy jako Mailchimp nebo Klaviyo? Potřebuji oslovit zahraniční klienty, ale zároveň i české, kde bych chtěl skloňovat. Potřeboval bych ideálně propojit s databází v tomto mailovém klientu. Možná to půjde přes API, potřebuji se obrátit na nějakého odborníka. Spíš zjišťuji, jestli už jste se s tím setkal. Děkuji
Se zahraničními službami přímou zkušenost bohužel nemám, protože v době jejich většího rozmachu jsme v aplikacích měli vlastní řešení.
Dobrý den, prosím o pomoc při oslovení pana Vantucha. 1.p. Vantuch, píše se při oslovení pane Vantuchu nebo pane Vantucho? Děkuji za pomoc
Pane Vantuchu. Tvar pane Vantucho by byl správný v případě, že by se nejmenoval Vantuch, nýbrž Vantucha.
Dobrý den, je možné zobrazit si obdobně jako Historii dotazů i error log? U cca 1 z 10 dotazů API vrací chybu 400. Nevím, jestli je chyba v dotazu, nebo na straně API, error log by asi případně pomohl tohle rozklíčovat .) Díky
Dobrý den, děkuji za podnět. Podívám se na to, promyslím to a dám vědět, jak jsem to vyřešil.
Dobrý den, pro jméno Jana není možné určit pohlaví? Díky
Toto jméno se používá buď jako rodné ženské, nebo jako mužské příjmení. Z toho důvodu nelze pohlaví nositele určit. Je potřeba použít celé jméno, poté s určením problém nebývá.
Dobrý den, můžu se zeptat, podle čeho poznáte, že zákazník používá jeden účet u více aplikací? Nebo je použití stejného klíče na více místech vpořádku?
Dobrý den,
budu jedině rád, když se rozhodnete službu použít u více svých aplikací. Stačí vám k tomu jediný účet.
Služba sklonovani-jmen.cz neeviduje informace o aplikacích klientů. Výjimkou je chybový log (např. v případě, kdy je chybně zadaný klíč nebo některý z parametrů obsahuje nepovolenou hodnotu); v něm je evidována IP adresa, ze které požadavek přišel.
Dobrý deň, pri dávkovom spracovaní do 7. pádu mi zdvojuje meno a priezvisko, skúšal som rôzne kombinácie nastavení a vstupov... prikladám obrázok chyby https://ctrlv.sk/6fk9.
Děkuji moc za upozornění. Dám to do pořádku.
Ďakujem za rýchlu odpoveď a len doplním že to robí aj cez api
Opravil jsem to. Děkuji za upozornění. Přidal jsem Vám kredit na ohnutí 2000 jmen.
Dobrý den, všiml jsem si, že jméno Welsch se v 5. pádě skloňuje podle vašeho algoritmu jako "Welschu", správně by mělo být Welshi. Ale musím smeknout, velké množství cizích je naprosto v pořádku.
Dobrý den. Děkuji za pochvalu i upozornění na chybu. Za podíl na zlepšení systému jsem vám přidal kredit na ohnutí 2000 jmen. U méně četných příjmení v databázi se stává, že systém chybně určí výslovnost jména. S dalším využíváním služby se koncovky stávají spolehlivějšími.
Dobrý den, vyzkoušel jsem určení pohlaví a je zde vysoká chybovost, především v ženských jménech. Např. Alžběta, Anna, Marie, Anastázie vyšly jako "mf" tedy obourodá jména.
Dobrý den. Systém vrací hodnotu „mf nikoliv výhradně v situacích, kdy se jedná o známé obourodé jméno, nýbrž i tehdy, kdy není možné jednoznačně určit, zda nositelem jména je muž, nebo žena. Tvary, které jste uvedl, se bohužel vyskytují i v mužských jménech, proto systém nemůže tvrdit, že se jedná o ženská jména.
Ze zdejší diskuse je patrné, že několik uživatelů by dalo přednost tomu, kdyby u určování pohlaví systém nepoužíval takto striktní režim. Problém však spočívá v tom, že stávající systém je už implementovaný ve stovkách projektů. Mohu se zeptat, jaké využití byste měl pro vracenou hodnotu, která už by vlastně byla interpretovaná?
Dobrý den, všiml jsem si problému se skloňováním jmen končících na -us. Např. Amadeus je ve 4. pádu skloňován jako "Amadeuse", správně by mělo být "Amadea".
Dobrý den. Dříve systém u jmen končících na -as, -es, -os a -us skutečně využíval kratší tvary, před několika lety jsem však přešel na delší varianty.
Důvodem bylo to, že obě varianty jsou správné a u oslovení současných nositelů (s jejichž jmény systém pracuje) není nutné zdůrazňovat antický původ jména.
Obecným trendem v češtině je v tvarech ostatních pádů zachovat první pád.
Třetím důvodem bylo, že nutně nemusejí vycházet z antické předlohy, což však nelze určit bez znalosti jména v daném rodu.
Čtvrtým důvodem bylo, že přechýlené varianty většinou využívají delší tvar. Manželka nositele jména Zeus se nejmenuje Zeová, nýbrž Zeusová apod.
Upřímně řečeno sám jsem měl původní přístup raději a byl jsem hrdý na to, že se mi u těchto jmen podařilo vychytat spoustu výjimek, kdy se ten krátký tvar nehodil. Ale tak dlouho jsem musel vysvětlovat, že se nejedná o chybu, až jsem vyhodnotil, že bude lepší ustoupit.
Dobrý den. Přišla mi zpráva, že mi vyprší předplacené období. Ještě mi ale část kreditu zůstala. Budu ho mít i po dalším předplacení, nebo se po uplynutí data resetuje?
Dobrý den, po zaslání částky na účet se kredit přičítá. Resetuje se pouze období, po které je možné kredit čerpat. Kredit lze vynulovat pouze tak, že ho vyčerpáte.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, využíváme Váš systém pro oslovováním křestním jménem (např. Ahoj Josefe). Bohužel, pokud není rozpoznáno křestní jméno, bude zákazník osloven "Ahoj Nováku", což zní trochu neurvale. Máte nějaký návrh jak zlepšit toto chování?
Dobrý den, děkuji za výborný podnět. Přiznám se, že konkrétně nad tímto jsem nepřemýšlel. Zvážím to a do systému v budoucnu zapracuji.
Při přesunu na výkonnější server bohužel došlo k výpadku služby.
Jako kompenzaci za tento výpadek jsem všem platícím zákazníkům navýšil kredit o 10 000 či o 10 % jejich zbývacícího kreditu (použil jsem vyšší z těchto hodnot). Zároveň prodloužím jeho platnost o půl roku.
Jména, která server nezpracoval, si můžete hromadně ohnout na stránce Dávkové zpracování.
Za výpadek se omlouvám.
Dobrý den, na dotaz: pad=7&jmeno=René%20Vlasák&tvar=400 dostanu odpověď "panem Renéem Vlasákem". Správně je "panem Reném Vlasákem"
Děkuji vám za nahlášení chyby, za které jsem Vám přidal kredit na zpracování 2000 jmen. Nedostatek jsem opravil.
Děkuji za upozornění, tento typ jmen prověřím.
Bylo by možné povolit CORS pro přístup přes Javascript? https://enable-cors.org/ Případně jiná možnost jak se k api dostat přes Javascript? Děkuji
Děkuji za podnět. Problémem klientského JS je, že jím prozradíte klíč, kterým aplikace rozlišuje požadavky jednotlivých klientů. Určitě by se i to dalo vyřešit, ale nevím, jak to udělat elegantně.
Dobrý den, na dotaz: &pad=5&jmeno=Michal%20Malina&tvar=400 jsem dostal odpověď: "paní Michal Malino"
Chybu jsem opravil. Jako odměnu za nahlášení chyby a tím vylepšení služby jsem Vám připsal kredit na zpracování 2000 jmen.
Děkuji za upozornění. Dám to do pořádku.
Díky za vysvětlení.
U těchto jmen to nepoznalo pohlaví: Belek Anna Martina Eliška Bára Martina Martina Vera Jana Petra Barbora Petra Jikra Rohovka Andrea Petra Raman Zabelau René Heryán Helge Hecht Tony Danilov Vinh Nguyen Ondrej Chladek Jana Brixí Žofie Kavale Ondrej Malinčík
Systém u obourodých a chybně zapsaných jmen pohlaví neurčuje. Pohlaví vrací jen v případě, že se správnost této informace blíží stu procentům.
Hodilo by se mi kdyby šlo v jednom dotazu získat oslovení i pohlaví. U oslovení i informaci jestli to je fallback (chtěl jsem křestní, ale vrátilo to příjmení). V takovém případě bych raději neukládal oslovení žádné. Ale obojí má nižší prioritu než kvalita databáze. :-)
Promiňte, systém sklonovani-jmen.cz funguje na jiném principu a zřejmě na jiné úrovni, než si představujete. Při určení pohlaví nositele jména vrací strojovou hodnotu určenou k dalšímu zpracování. To je dané už formulací vracené hodnoty.
Avšak při generování tvaru jména v jiném pádě (případně přivlastňovací tvar, na kterém aktuálně pracujeme) systém vrací interpretovaný výsledek. K tomu využívá nejen množství ručních korektur, ale také učení se v čase na základě velkého vzorku dat.
Komunikace funguje díky iluzi správnosti. Když se zeptáte náhodného člověka, bude přesvědčený, že v řetězci „Josef Novák“ je Josef stoprocentně mužské křestní jméno a Novák je určitě mužské příjmení. Dotyčný však neví, že se může jednat o kombinaci dvou příjmení, dvou křestních jmen (v tomto případě vzniklého při fonetické transkripci), mohou to být nepřechýlená ženská jména i firma. Že je to vyloučené? Více než milion hodnot zaslaných systému jako občanská jména s největší pravděpodobností občanskými jmény nejsou. Při vyplňování nejrůznějších formulářů s našeptávači a automatickými korektory vzniká velké množství chyb. Sklonovani-jmen.cz tohle všechno ve svých výpočtech zohledňuje. Proto se může zdát, že zbytečně chybuje nebo vrací neurčité hodnoty u zdánlivě triviálních příkladů.
Pokud byste chtěl s jistotou určit, která část zadaného jména je jakou položkou, nestačí se jeho nositele zeptat (nositelky nepřechýlených variant příjmení či jejich kombinací často nevědí, jak se s nimi pracuje), nepostačuje pohled do občanského průkazu (kde jméno nemusí být celé), zřejmě byste se musel podívat do záznamu v matrice. Bylo by to velmi náročné… a naprosto zbytečné, v praxi totiž stejně takováto byť velmi spolehlivá informace využití nemá.
"Petra Havlikova" je má pohlaví fm
Vrácená hodnota „fm“ neznamená, že se jedná o obourodé jméno, ale že pohlaví nedokáže jednoznačně určit. Při určování pohlaví se na tento řetězec systém dívá takto: „Petra“ je obourodé jméno. „Havlikova“ není jednoznačně ženské příjmení, může být, ale je to nejisté; stejně tak se může jednat o exotické mužské jméno. Nedokážu s jistotou určit, že se jedná buď o mužské, nebo o ženské jméno, vrátím „fm“.
Systém sklonovani-jmen.cz totiž není určen pouze na zpracovávání jmen českých občanů. Je vytvořen pro práci v českém kontextu a v něm ohýbat i zahraniční jména. Proto ta opatrnost u určování pohlaví. Neví, zda se jedná o české jméno, jiné evropské nebo o některý přepis z jiných písem.
Například jméno Andrea se u českých obyvatel bere téměř výhradně jako ženské. Proto systém s největší pravděpodobností vrátí ženský tvar (zohledňuje ale celou řadu dalších kritérií). Při vrácení pohlaví ale musí zohlednit, že se to jméno vyskytuje i v mužské variantě, proto odpoví „fm“. Když vám někdo napíše: „Jmenuji se Jana,“ budete si nejspíš myslet, že se jedná o jednoznačně ženské jméno. Systém ale „ví“, že to jméno určitě existuje i v mužské variantě, vrátí „fm“.
"Ondrej Malinčík" zapoměl na Ř a tak ho oslovuje "Malinčíku". Bylo by super kdyby se s tím vaše služba poprala taky. :-)
Stejná problém má "Jiri Major"
"Pavol" se oslovuje "Palo"
Jde o domáckou variantu. Jméno Pavol se skloňuje pravidelně.
"Jan" se oslovuje "Jene" (místo A má být E)
Obě varianty jsou správné. Tvar Jane se používá častěji, proto ho i systém preferuje.
Pořád mám problém s určením pohlaví "Honza Pobořil" - vrací mf
U jména "Petr Jan Juračka" to vrátilo oslovení "Petře Jane" u nastavení 1110. Rád bych dostal křestní za každých okolností.
Zdravím, Jméno "Honza Pobořil" to skloňuje na "Pobořile" i když požaduji křestní (1110).
Děkuji za upozornění, opravil jsem to. Za nahlášení chyby jsem Vám přidal 2000 kreditu.
Jupí, jdu to rozfofrovat. :-)
A navíc mi to tvrdí že jsem bezpohlavní :-)
Dobrý den, na dotaz s prázdným jménem služba nevrací validní JSON: Dotaz: https://www.sklonovani-jmen.cz/api?klic=&pad=5&jmeno=&format=json Odpověď: [{"dotaz":"","chyba":7}]{"chyba":5} Díky, ZS
Chybu jsem opravil. Jako poděkování za nahlášení chyby jsem Vám kredit navýšil o 2000.
Dobrý den. Děkuji za upozornění. Podívám se na to.
Hezký den, stalo se nám u jména Lucie Albrecht Popelková, že oslovuje jenom "paní Popelková", místo "paní Albrecht Popelková". U jiných kombinací příjmení to zatím fungovalo dobře. Děkuji, Záhorský
Dobrý den, děkuji za upozornění. Projdeme víceslovná příjmení, která obsahují obourodé jméno, které může být křestním jménem i příjmením, a případně algoritmus vyladím.
Dobrý den, po vyskloňování příjmení "El-Talabani" se mi vždy vrací "El-talabani". Bylo by možné přidat respektování velkého písmene za pomlčkou? Děkuji.
Dobrý den, děkuji vám za upozornění. Chybu jsem opravil. Jména se spojovníkem ještě zkontrolujeme.
Dobrý den, bylo by prosím možné platit za dotaz (ne batch) do výše kreditu? Potřeboval bych zpracovat větší množství jednotlivými dotazy. Díky.
Děkuji za váš zájem. Nastavil jsem k vašemu účtu výjimku.
Dobrý den, potřeboval bych docílit skloňování v případech: Josef Novák -> pane Nováku Mgr. Josef Novák -> pane magistře Nováku Bohužel dle parametrů je těžké toho docílit, buď totiž lze mít "pane magistře" nebo "pane Nováku". Dále by mě zajímalo, zda lze zjistit po zadání jména, zda jde o mužské nebo ženské jméno, tak, aby člověk mohl upravit oslovení Vážený/á.
Dobrý den, pohlaví nositele systém vrací po zadání parametru „pad“ s hodnotou 0, viz dokumentace. Elegantnější však je upravit výchozí hodnoty parametrů „osloveni-muze“ a „osloveni-zeny“ z „pane“ na „Vážený pane“ resp. „Paní“ na „Vážená paní“. Více variant oslovení bude k dispozici až s novou verzí API, která bude nasazena pravděpodobně v červnu.
Dobrý den, jakpak to vypadá? :)
Mám dobrou zprávu. Systém bude nabízet ponechání příjmení u titulu na začátku příštího týdne.
Dobrý den, rád bych se zeptal, zdali v případě zpracování přes API, by nebylo možné využít obdobného režimu jako v případě "Dávkové zpracování seznamu jmen". Tedy za každý dotaz by se odečetlo 0,01 Kč. Rád bych využil API službu pro dávkové zpracování, nikoliv průběžné, proto není cenová politika API úplně ideální.
Dobrý den, pracuji na možnosti výjimky.
Editace: Přidal jsem do systému výjimku, díky které se Vám bude kredit odečítat při dávkovém zpracování i při přístupu přes API stejně. Mám ostatně v úmyslu kreditový systém v dohledné době zjednodušit všem uživatelům. Děkuji za váš zájem.
Dobrý den, API vyskloňuj je geniální. Skvělá práce. Rád bych se zeptal na to, jak řešit případ, kdy chci zákazníka Jana Nováka, oslovit buď: Jane nebo pane Nováku Pokud zadá jméno a příjmení, bude to "Jane" Pokud zadá jen jméno, bude to také "Jane" Pokud zadá jen příjmení, bude to "pane Nováku" Bohužel v tomto případě nemohu ovlivnit, jak zákazník zadá jméno, protože je zadáváno do aplikace třetí strany, kde je jen jedno pole s popiskem "Jméno". Neexistuje nějaký způsob, jak toho docílit? Nebylo by možné na toto přidat speciální hodnotu parametru tvar? Předem moc děkuji, Filip Hradil
Děkuji za výborný dotaz. V tuto chvíli bohužel takové nastavení provést nelze. Už jsem nad tím jednou přemýšlel, ale odložil jsem to s tím, že o to nikdo neprojevil zájem a nastavení by bylo zbytečně složité. Variant, které by dávalo smysl takto vyřešit je hodně: kromě zadání neúplného jména také použití titulu či zkratky nahrazující část jména, prohození příjmení a křestního jména, volba méně formálního tvaru u 3. a 6. pádu (formálnější panu magistru Janu Kozákovi vs méně formální panu magistrovi Janovi Kozákovi)…
Po Vašem dotazu se tomu určitě budu věnovat a toto nastavení umožním. Protože bude nutné výrazně změnit nebo nahradit stávající parametr tvar, nemohu slíbit, že tato možnost přibude v řádu dní. Spíše bych ji nasadil s plánovanou změnou kreditového systému na začátku dubna.
Nasadil jsem na web velkou aktualizaci. Následuje výčet úprav:
– Byly přidány zbývající pády, do kterých je možné jména ohýbat. Konkrétně třetí (komu, čemu), čtvrtý (koho, co), šestý (kom, čem) a sedmý (kým, čím). Třetí a šestý pád jsou ve stádiu beta verze, budou se v dalších dnech a týdnech průběžně ladit.
– Testováním na velkých vzorcích dat byly laděny váhy pro určování pohlaví nositele jména.
– Proběhla velká korektura vracených tvarů 2. a 5. pádu. U správně zadaných jmen jsou sice změny minimální, větší rozdíly se objevují u jmen zapsaných s překlepy nebo s chybějící diakritikou.
– Byla vylepšena část, která filtruje řetězce, které neobsahují občanské jméno. (Protože systém nepracuje s omezeným whitelistem jmen, funguje toto filtrování na základě regulárních výrazů a seznamu nepovolených řetězců.)
– Obsahuje-li ohýbaný řetězec „pane“ nebo „paní“ nebo při zadání nepovinného parametru „pohlavi“, považuje to nově systém za závazné určení rodu. Dříve u zjevné chyby, např. „pan Nováková“ mohl část zadání ignorovat a vrátit pátý pád „paní Nováková“. Ke změně došlo proto, aby uživatel mohl systém donutit ke změně chování.
– Tabulátor je nově považován za mezeru (s výjimkou dávkového zpracování, kde může oddělovat jednotlivá jména). Sekvence „dˇ“, „tˇ“ a „nˇ“ se nahrazují za ď, ť a ň, v ostatních případech je samostatný háček ignorován.
– Systém vrací chybu Systém vrací chybu „8“ v případě, že zadaný řetězec působí jako jméno právnické osoby a je požadován jiný než pátý pád. V případě 5. pádu vrací hodnotu „vážení“ či obsah nepovinného parametru „osloveni-firmy“. U ostatních pádů taková hodnota nedává smysl.
Dobrý den, umí api pracovat i s tituly?
Dobrý den, systém ve výchozím nastavení tituly při vytváření tvarů používá. Respektuje i zvyklosti, zda se daný akademický či vědecký titul při oslovování využívá. Při použití API i zpracování seznamu jmen je možné toto chování změnit, pokud např. potřebujete vracet neformální oslovení.
Máte pravdu, zkoušela jsem to pouze s bc. a neuvědomila jsem si, že se s ním neoslovuje.
Dokončuji práci na 2. pádu (koho, čeho). Přepokládaný termín nasazení této nové funkcionality je v první polovině příštího týdne.
Probíhá testování 7. pádu (kým, čím). Odhaduji, že tato funkcionalita bude nasazena v první polovině příštího týdne.
Editace: Kvůli nemoci bohužel nestihnu funkcionalitu v avizovaném termínu doladit do takové kvality, jakou mám naplánovanou. Nasazení novinky tak musím o asi týden odložit.
Zenske jmeno "Helena Salomon" vratilo osloveni "Vážený pane Heleno"
V tomto případě se bohužel jedná o kombinaci obourodých jmen. Helena je ženské jméno nebo mužské příjmení a Salomon je mužské křestní jméno nebo příjmení. V takovéto situaci systém hledá u každé části jména v historii skloňování procentuální zastoupení jednoznačně mužských a ženských kombinací. A na základě toho pak určuje pravděpodobnost pohlaví nositele. Tímto způsobem se hodně snižuje riziko chyby, ale z principu to nefunguje 100%.
Pokud znáte pohlaví uživatelů, je řešením použití nepovinného parametru pohlavi s hodnotou 1 pro ženu a 2 pro muže.
prijmeni Jovovič se vratilo jako "paní Jovoviči" namísto "paní Jovovič"
Děkuji za nahlášení chyby. Byla opravena. Jako poděkování za podíl na zlepšení služby jsem Vám prodloužil předplacené období o 1 rok.
Dobrý den, děkuji za upozornění, co nejrychleji tuto chybu opravím.
Dobrý den, kamarád má příjmení Duben a oslovují ho p.Dubne.Tady mě to napsalo pane Dubene...asi to tak má být, ale zní to strašně :-))
Dobrý den, děkuji za upozornění, nastavil jsem tomuto příjmení výjimku podle vašeho návrhu a prověříme i podobná příjmení.
Dobrý den, volal jsem panu Jůrujovi, avšak zde mi vyšlo když jsem zadal "Jůruj" - "Pane Jůruj" Ale je to Pane Jůruji. Díky za opravdu.
Dobrý den, děkuji Vám za podnět. Dotyčný má patrně příjmení Jurůj, nikoliv Jůruj. To lze chápat jako přivlastňovací přídavné jméno. V takovém případě může jméno zůstat nesklonné, případně se skloňuje podle vzoru „muž“. Záleží na zvyku oslovovaného.
Každopádně díky, ale byl naštvaný vcelku. - Je to opravdu Jurůj, moje chyba.
Nastavil jsem variantu „Jurůji“ jako preferovanou. Když je více správných tvarů a nikdo jiný se neozval, rád vyhovím.
Dobry den. Skusil sklonovat Krystsina Ravinskaya. Vysledek dostal: Krystsino Ravinskayo. Asi mate chybu. ;)
Děkuji vám za upozornění. Prověřím to.
Doplněno později: Doplnil jsem systém, aby mu příjmení podobného typu v budoucnu nečinily problémy správně určit pohlaví nositele jména. Jako poděkování za podíl na zlepšení systému jsem k Vašemu účtu připojil kredit, kterým – pokud budete mít zájem – můžete po dobu 1 roku denně ohnout 250 jmen.
Vážení uživatelé, právě pracujeme na nové verzi systému, který by měl nabídnout vyšší přesnost vracených výrazů. Změna by měla ještě o 70-80 % snížit míru chybovosti oproti současnému stavu. Předpokládaný termín nasazení této novinky je druhá polovina června.
Provedl jsem kompletní revizi systému. Proběhlo velké množství změn, přičemž výsledky jsme testovali na více než 7 000 000 položek, provedli jsme „ruční“ kontrolu kolem 250 000 položek. Z mnoha úprav budu jmenovat tyto:
– Je-li přímo u jména uvedeno „pan“ nebo „paní“, je to vzato do výpočtu při určování pohlaví nositele (význam tohoto údaje ale není chápán jako 100%);
– Ignorují se znaky před a za jménem (mnohdy se tam objevovaly tečky, apostrofy a podobně);
– Byla vylepšena identifikace právnických osob díky seznamu slov, které neodpovídají jménům lidí (např. „advokátní“, „akciová“, „auto“…);
– Opravil jsem ohýbání některých nepřechýlených ženských příjmení;
– Byly upraveny váhy určování oslovení u obourodých jmen. (Např. nově na jméno „Alžběta“, „Alice“ či „Alena“ vrátí „f“ místo dřívějšího „mf“, protože je jen 1% pravděpodobnost, že nositel těchto jmen je muž.)
– Zakončení jména „-ova“ (ve většině případů) je chápáno jako ženské příjmení uvedené bez diakritiky a zvyšuje pravděpodobnost, že jméno jako celek bude chápáno jako ženské;
– Za inicily ve výstupu je automaticky vložena tečka bez ohledu na to, zda byla použita i ve vstupu;
– V případě více příjmení se nově k oslovování používají všechna. (Dříve se používalo jen to novější – například příjmení po manželovi, blíže ke křestnímu jménu). Vycházím z logiky, že pokud někdo uvádí více příjmení, patrně si přeje, aby byl oslovován všemi;
– Opravil jsem oslovování nositelů vzácně se vyskytujících obsáhlých kombinací akademických či vědeckých titulů. Nově tak například nemůže dojít k tomu, aby byl někdo osloven „pane kandidáte věd“, toto oslovení není zvykem používat.
– Nově se při ohýbání jmen irského původu s předponou Ó-, O'-, Mac- či Mc (například „McDonald“) použije velké písmeno uprostřed slova podle toho, jaké písmeno bylo použito ve vstupu.
– Systém vrací chybu „7“ v případě, že zadaný řetězec nepůsobí jako jméno fyzické, ani právnické osoby (může jít např. o e-mailovou adresu, telefonní číslo zadané do špatného políčka formuláře atd.)
Dobrý den, umí systém dávkově z křestních jmen určit pohlaví M/F? Nenašel jsem to v dokumentaci.
Dobrý den, nově systém umožňuje dávkové určení pohlaví nositelů jmen. Vrací seznam znaků „m“, jde-li o mužské jméno, „f“, pokud se jedná o ženské jméno, „“ v případě předpokládaného názvu právnické osoby, a „fm“, pokud pohlaví nelze s dostatečnou jistotou určit.
Dobrý den, je pravda, že nyní dávkové zpracování neumožňuje jednoduché určování pohlaví nositelů jmen. Lze to obejít přidáním libovolného titulu ke jménům a výsledky hromadně nahradit z hodnot „pane magistře“, „paní magistro“. Během víkendu přidám možnost i pouhého určení pohlaví. Děkuji Vám za podnět.
Dobrý den, z nepřechýlených příjmení mi jde už hlava kolem. Denně pracuji s klienty, jak mám oslovit ženu, která přijala nepřechýlené příjmení Vlk. Mám jí říkat paní Vlku??? Vždyť to je proti zdravému rozumu i proti přírodě. Dnes se ke mě přihnala velmi živelná dáma se slovy, dobrý den :-) jsem Ostuda.....v první chvíli jsem nějak nechápala....proč by měla být ostuda...vždyť přišla včas! V okamžiku, kdy mi to do jsem držela smích násilím a nebyla jsem schopna ji tím jménem oslovit. Poradí někdo, má někdo podobný problém s nepřechýleným příjmením ryze českého jména? Jak jej skloňovat? Či neskloňovat? Zdá se zcela stejně idiotské oslovovat ženu "paní Vlk", ale i "paní Vlku". Nebo že bych zašla nejdřív s paní Vlkem na skleničku, abychom si potykaly a mohla jí říkat Jiřino??? Díky za Vaše názory a rady :-) Jsem z toho všeho Simona "Blbec" :-)
Dobrý den. Ženské příjmení v tomto tvaru je buď nesklonné nebo ho lze pro použití v české větě přechýlit. Domnívám se, že i druhá uvedená varianta je správná, ale ještě si to ověřím. Oslovení „paní Vlku“ ale vhodné určitě není. V případě, že se nabízí více možných správných oslovení, volba záleží na zvyku či přání oslovovaného.
Dobrý den, bylo by možné vytvořit jako nepovinný vstupní pamaretr API pohlaví? Myslím, že by to poté mohlo dávat přesné výsledky u jmen, kde není pohlaví jednoznačné a my pohlaví u dané osoby známe.
Nepovinný parametr pohlavi jsem zavedl. Do konce května budeme ještě vyhodnocovat výsledky, abychom vyladili, jakou má mít váhu. Zároveň s tím provedeme kontrolu výsledků dotazů, u kterých tento nepovinný parametr zadán není. Dám vědět, až budou výsledky spolehlivé. Předpokládám, že nejpozději od 1. června bude i tento parametr reálně využitelný.
Rozhodl jsem se přehodnotit význam tohoto parametru: Je-li parametr „pohlavi“ (s hodnotou „1“ pro ženské jméno nebo „2“ pro mužské) uveden, považuje se za závazný a systém se pohlaví ze jména určit nesnaží.
Dobrý den. Děkuji za tip. Do týdne změnu provedu.
Zdravím, mám špatný výsledek na: Miroslav Sova => paní Miroslave Sova Jestli mi můžete na sebe poslat kontakt, dávkou projedu celou naši databázi a možná ještě na nějaké drobnosti narazím. Díky, Záhorský
Dobrý den, omlouvám se za chybu, kterou jsem včera provedl nedostatečným otestováním provizorní úpravy. Hodnoty, které systém od poslední úpravy vracel, na konci týdne nechám překontrolovat. Kontakt na mě je sklonovani@jenikkozak.cz.
Dobrý den, máme problém se skloňováním jmen, když lidi vynechají diakritiku. Příklad: Jaroslava Trierova (správně Trierová). V případě bez diakritiky je výsledek oslovení "paní Trierovo", s diakritikou správně. Dá se s tím něco dělat nebo se jedná o chybu? (nenašel jsem nikde kontakt na případný návrh k reklamaci)
Dobrý den. Děkuji za upozornění, chybu jsem napravil. Jedná se o pozůstatek z deaktivace podsystému, který původně opravoval překlepy (ten však výjimečně chybně opravoval i správná jména, což uživatelům vadilo víc). Jako poděkování za nahlášení problému jsem k Vašemu účtu přidal kredit na dávkové ohnutí 10 000 jmen. Přeji Vám hezký den.
Skvělé! Díky za bleskovou reakci a za bonus, chtěli jsme si zkontrolovat stávající databázi zákazníků, tak se nám to bude hodit :) Přeji pohodový den.
dobrý den, jste schopen skloňovat i jiné jazyky? Děkuji Jan
Dobrý den, systém ohýbá i cizí jména, ale pouze do českého kontextu. Používá se speciální skloňování pro nečeská slovanská jména (Tolstoj) i některá nepravidelně skloňovaná starověká jména.
Dobrý den, s přítelem vedeme dlouhé boje o tom, zda a jak se skloňují cizí názvy. Říká mi, že jsem hotentot a mě by zajímalo, jestli má pravdu. Tak například "Někdo mi napsal na roselife (název internetové stránky", nebo na "roselifu" (čteno lajfu)? Nebo "líbí se mi Škoda RS" nebo "RSo" (to ereso) Podle mého názoru to závisí na vžitosti slov, nebo je to někde dané v pravopisu? Možná se Vám to zdá jako malichernost, ale nám tyhle věčné hádky o skloňování cizích výrazů komplikují život :) Děkuji za odpověď
Dobrý den,
skloňování cizích názvů a zkratek je bohužel mimo zaměření tohoto webu a jedná se o problematiku příliš komplikovanou na to, aby ji bylo možné shrnout do rozsahově omezeného příspěvku. Vyjádřím se tedy ke konkrétním příkladům, které jste uvedla. K bližšímu prostudování problematiky doporučuji materiály Ústavu pro jazyk český.
Je potřeba si uvědomit, že slova neskloňujeme proto, že jsou českého původu, nýbrž z důvodu jejich snadného začlenění do srozumitelných českých vět. Dále také platí, že o pravopisu přejatého jména rozhoduje jazyk přejímající – tzn. v češtině skloňujeme i anglická jména, angličtina neskloňuje ani česká jména a např. ve slovenských textech se pro oslovení českým jménem používá 1. pád. Pokud tedy není jiný významný důvod zachování základního tvaru, je zbytečné se v češtině ohýbání bát.
Jako Vám patrně někdo může napsat na Facebooku, může patrně stejně učinit i na Roselifu. Zvlášť pokud u adresáta sdělení předpokládáme znalost zmiňovaného projektu.
Líbí se Vám Škoda RS nebo „ereso“ (neoficiální označení, které není využitelné pro formální texty). Tvar Škoda RSo není správně. Čeština umožňuje k iniciálové zkratce končící na samohlásku připojit koncovku psanou malými písmeny. V tomto případě se však jedná o první pád, který koncovku nemá.
Dobrý den, dokáže služba i opačně získat/vráti tvar prvního pádu z pádu jiného? Například ze sedmého pádu "Jaroslavem Topolem" získat 1. pád "Jaroslav Topol"? Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Tuto funkci bohužel v nejbližší budoucnosti neplánuji především z těchto důvodů:
1. Z mnoha různých jmen v prvním pádě vzniká stejný tvar. Politikou mého systému je dosáhnout vysoké úspěšnosti i u ohýbání neznámých zahraničních jmen. Zpětné nalezení prvního pádu by ale nebylo možné, když jej systém nezná.
2. Vývoj takové funkcionality by se bohužel nezaplatil. Na to by ji musely využívat vyšší desítky platících uživatelů, avšak dosud o ni nikdo neprojevil zájem.
3. Protože by se funkce patrně málo využívala, neměl bych k dispozici dostatek dat, na základě kterých by bylo možné zpětně kontrolovat její výstup. Potřebuji poměrně velký vzorek jmen na to, abych mohl službu nabídnout platícím zákazníkům. Pro mě je prioritou, aby systém byl spolehlivý.
Dobry den, Zadavam dotaz podle dokumentace - url: https://www.sklonovani-jmen.cz/api?klic=xxxx&pad=5&jmeno=Petr. Link mi generuje pred jmenem pani / pane. Lze to upravit a mit pouze vlastni jmeno? Jak ma vypadat ten link potom? Diky za pomoc.
Dobrý den. Části vráceného jména můžete nastavit pomocí parametru „tvar“. V Dokumentaci je uvedena tabulka s příklady vracených hodnot. Vámi požadovaná adresa by tedy byla https://www.sklonovani-jmen.cz/api?klic=xxxx&pad=5&jmeno=Petr&tvar=11, případně by parametr tvar mohl mít hodnotu 111, pokud si přejete, aby aplikace ignorovala tituly.
Dobrý den, kamarád se jmenuje Arkadiusz. Říkáme mu Arek. A teď několik lidí vede diskuze, jestli je správně s Arkem nebo s Arekem. Rozsoudíte nás?
Dobrý den. Varianta s vypuštěným -e- je určitě správná, ale ani tvar „Arekem“ nelze jednoznačně označit za chybný. U jmen zakončených na -ek se používá kratší znění. Delší varianta se používá v případě, že by vzniklo špatně vyslovitelné slovo nebo pokud je jméno cizího původu či je nositel jména cizinec.
Jak správně psát na pohlednice:přejí manželé Vepřekovy-Vepřkovy? Děkujeme.Vepřekovy/i/jako manželé.
Dobrý den. Koncovkou bude měkké „i“. Zda použít tvar Vepřekovi, nebo Vepřkovi, bych se rozhodoval podle příjmení manželky – zda se jmenuje Vepřková, nebo Vepřeková. V ČR se vyskytují obě varianty.
Dobrý den, pane Kozáku, nemůžu se dostat do svého účtu. Nefunguje Vám funkce na zaslání nového hesla. Můžete to prověřit? Rád bych zjistil, kolik mi zbývá kreditů.
Dobrý den, pane Pavlíčku, omlouvám se za chyby v odesílání e-mailů s náhradním heslem i s notifikací o vyčerpání kreditu. Oba problémy urychleně opravím. Váš kredit byl vyčerpán, ale jako poděkování za nahlášení těžko odhalitelných chyb jsem Vám jej obnovil v předplacené výši na dalšího půl roku. Děkuji za pomoc.
Dobrý den, jak mám oslovit cizinku s příjmením Brezovskaja/Brezovskaya. System doporučuje pane Brezovskajo, i varianta paní Brezovskajo mojí klientky děsí. Je možné to počeštit na paní Brezovská? Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Systém je určen na zpracovávání celých jmen. Určit pohlaví při zadání pouze příjmení (přičemž systém nemůže poznat, zda jde o rodné jméno, nebo příjmení) je v mnoha případech nemožné. Pro takovýto záměr nelze systém použít ani pro orientační informaci.
Ke druhé části Vašeho dotazu – jde-li o jméno slovanského původu, pak se jedná o tvar přivlastňovacího jména a je tedy možné použít počeštěnou variantu. Oba tvary, tj. zakončený na -á i -o, jsou rovnocenné.
Opět však opakuji, že pokud víte, jak si dotyčný přeje být oslovován, je potřeba názor respektovat. Etiketa má přednost před tím, co mluvčímu lépe zní.
Dobrý den, jakým tvarem oslovujeme muže, který se jmenuje Voves? Děkuji Alloisie
Dobrý den, paní Alloisie, pana Vovese bych oslovil stejně jako můj automat, který si můžete vyzkoušet na úvodní stránce tohoto webu, tvar Vovesi. Avšak ani oslovení Vovese by zřejmě nebylo bráno jako chybné. Pokud víte, jaký je zvyk dotyčného oslovovat, považujte jej za závazný, i kdybyste jej považovala za méně vhodný.
Dobry den, Poradil by jste mi prosim, jak oslovovat muze v pripade prijmeni Kosek? Nehraje pri tom roli fakt, ze zensky tvar tehoz prijmeni je Kosekova a nikoliv Koskova? Pri srovnani s jmenem Hajek chapu osloveni Hajku, protoze zensky tvar prijmeni je Hajkova, tedy bez E. V pripade prijmeni Kosek mam ale v dusledku zminenoho zenskeho tvaru mensi pochybnost. Slychavam, ze by se melo jednat o osloveni Kosku. Poradil by jste mi prosim jake je tedy spravne sklonovani? Predem dekuji, Petr.
Dobrý den, pane Petře,
pokud víte, jaká je rodinná zvyklost oslovování tohoto člověka, je pro Vás závazná. Pokud Vám tato informace známa není, použil bych tvar „Kosku“. Této variantě dává přednost i můj systém automatického skloňování. Na základě interních hodnot, které využívá, považuje tuto hodnotu za pravděpodobněji správnou. Přesněji řečeno takovou, která oslovovaného neurazí či nezaskočí. Není bez zajímavosti, že ženské příjmení „Kosková“ také existuje a je u nás několikanásobně častější než „Koseková“.
Pro odborný výklad problematiky se prosím obraťte na Ústav pro jazyk český.
Dobry den, na vsechny me dotazy vraci API hodnotu "2". Chyba se projevuje jen s mym klicem. S verejnym klicem zacinajicim na "a9b" API funguje korektne. Dekuji
Dobrý den, pane Králi, podle logu se zdá, že Vám systém vrací správné odpovědi. (Vracení chybových stavů momentálně bohužel neloguji.) Momentálně API vrací „2“ v případě, že je chybně uveden klíč, který identifikuje Vaše požadavky. Děkuji za Váš podnět. Během večera tento stav ještě důkladněji prověřím.
Dekuji za rychlou reakci, opravdu jsem mel spatny klic. Bylo by vhodne tento chybovy stav zdokumentovat. Dekuji
Chybu jsem opravil. Při nesprávně uvedeném klíči se v souladu s dokumentací vrátí trojka místo dvojky. Děkuji Vám za nahlášení chyby. Jako odměnu za nahlášení problému jsem si dovolil Vám přidat kredit (bez časového omezení platnosti) na ohnutí 5000 jmen v dávkovém zpracování.
Děkuji za rychlou odpověď, jen se snažím zjistit výhody a úskalí algoritmizovatelné verze oproti zvažované možnosti s chybami lidskými. To mě vede k další otázce: Zadaná hodnota: Vůl, oslovení: pane Vůle Zadaná hodnota: Kůň, oslovení: pane Kůni Toto je správně jak a jak to umí placená verze?
Výhodou mého systému je mnohonásobně nižší cena a vyšší rychlost. Odpověď systém vrací hned, ne až si na kontrolu někdo vyčlení čas. Vracené hodnoty jsou kontrolovány zpětně. Korekturu jmen provádí více lidí, aby se snížila pravděpodobnost chyby. Samozřejmě dávám přednost hodnotám, které se více opakují. Jména, která se v systému objeví jednou za měsíc, bohužel takovou pozornost nemají. Hodnoty, které jste uvedl jako příklad, systém výhledově zřejmě ohýbat nebude „umět“, nejedná se o osobní jména.
Dobrý den, pro 5.pád jména Kym vrací Kyme, ale pro Kim jen Kim. Proč? Děkuji
Důvodem rozdílného tvaru je fakt, že Kym je zřejmě pouze příjmení, zatímco Kim je obourodé křestní jméno, se kterými má současná verze problém. Tato chyba se však projevuje pouze v testovacím políčku na úvodní stránce. V placené části k tomuto problému nedochází.
opravdu věříte v užitečnost vašich stránek?! projel jsem flák světa, a jak skloňovat jejich jména, je mi pochoitelně jasné. (a jak je tomu u cizích, neznámých lidí, je jedno); obvykle stačí znalost místních zvyklostí (a nebo se při prvním setkání slušně zeptat). no nic, jsem jen udiven, na jaké "blbosti" se dnes vydělává! takže pane kozáku, (jak by dnes někteří napsali, jen pane kozák :-O ), díky, za blbost ať vám platí druzí! :-)))
Je mi líto, ale zřejmě jste nepochopil účel projektu. Neslouží k tomu, aby Vás naučil skloňovat, ale aby umožnil ohýbat jména serverům, strojům, které neměly tu možnost projet flák světa jako Vy.
Dobrý den, jak se správně oslovuje žena s příjmením v mužském tvaru? Napríklad paní Hrnečková - paní Hrnečku ?? Děkuji Květa Kejvalová
Paní Hrnečková se skloňuje pravidelně podle vzoru žena. Oslovení by tedy bylo paní Hrnečková, druhý pád (bez) paní Hrnečkové. Pokud by nositelka jména měla příjmení v mužském rodě, skloňovat by ho (až na výjimky) nebylo možné. Ve všech pádech by se používal stejný tvar.
Zdravím. Mám kolem 1300 záznamů v Mailchimpu a rád bych ke jménům přidal 5. pád. Vaše dávkové zpracování mi umožní jednorázově udělat jen 300 mailů. Nevím z jakého důvodu to máte omezené. V každém případě vám navíc momentálně nefunguje ani pro 300 jmen, ani pro 10. Automatické napojení na Mailchim pro pravidelné skloňování také nejde udělat. Měl byste nějaké jednoduché řešení? Díky Petr Novák
Dobrý den, pane Nováku. Při stěhování na výkonnější server jsem zapomněl na jedno nastavení. Díky Vašemu upozornění jsem chybu opravil a se seznamem 1300 jmen by neměl být žádný problém.
Moc Vám děkuji za nahlášení problému.
Jako kompenzaci za svou chybu, která po dva týdny znemožňovala využití ohýbání seznamů jmen, navyšuji všem uživatelům s předplaceným obdobím kredit tak, aby mohli v dávkovém zpracování ohnout 10 000 jmen.
Dobrý den, na kolik přijde ohnutí seznamu 1000 jmen? Děkuji.
Dobrý den. Při dávkovém zpracování 1000 jmen se Vám z předplaceného kreditu odečte částka 10 Kč.
Při psaní diplomu: uděluji diplom Janovi Snítilovi nebo Janu Snítilovi? Děkuji za odpověď
Dobrý den. Lépe zní i vypadá „Janu Snítilovi“. Ale ani tvar se dvěma zakončeními -ovi se za chybu běžně nepovažuje.
Dobrý den, lze Váš systém nějak propojit s hromadnou korespondencí ve Wordu? Máme seznam jmen v Excelu, kterým zasílám dopisy s oslovením. Dopis je vytvořený klasicky hromadnou korespondencí ve Wordu.
Dobrý den, paní Kateřino. Po přihlášení do systému lze na stránce „Dávkové zpracování“ vložit seznam všech adresátů z Excelu a nastavit požadovaný tvar. Systém vrátí odpovídající seznam ohnutých jmen, který můžete zkopírovat do Excelu a propojit s korespondecí ve Wordu.
Dobrý den, podle čeho poznáte, že dotazy jsou z jednoho webu? Dále bych se chtěl zeptat, jestli je možné jeden klíč použít pro více subdomén?
Dobrý den, pane Jiří. Systém se nesnaží zjistit, ze kterého webu na něj požadavky míří. Klíč k API, který po přihlášení najdete v Dokumentaci, můžete použít libovolně podle svého uvážení. Počet projektů, na kterých svůj klíč využijete, není nijak omezený.
Dobrý den, pokud se vaší služby dotážu na Čermáková vrátí se mi paní Čermáková, pokud se však dotážu na ČERMÁKOVÁ vrátí se mi pane Čermáková. To je nějaký záměr, nebo chyba?
Dobrý den, děkuji vám za velmi přínosné upozornění. Tuto chybu, která vznikla při poslední aktualizaci algoritmu, jsem již opravil. Pokud si zde někdy předplatíte kredit, prosím, připomeňte mi, abych vám 50 % z předplacené hodnoty přidal jako poděkování za nahlášení chyby.
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jaký je druhý pád od jména: Andrea Damasceno Raupp. Děkuji.
Dobrý den, druhý pád od křestního jména Andrea má více možných podob: Andreji, Andrey a Andreje. Zbytek jména má v prvním i druhém pádě stejný tvar.
Dobrý den, oslovujeme prosím paní Marie Marek, paná Smetana? Jsou ženská nepřechýlená příjmení nesklonná? Moc děkuji a přeji krásný den. Darja Cáblová
Dobrý den, nepřechýlená ženská příjmení není možné ohýbat. Zakončení -ová slouží právě k tomu, aby jména šla začleňovat do českých vět.
Dobrý den, jak se prosím správně v češtině skloňuje polské jméno Wlodek - bez Wlodka nebo Wlodeka? Děkuji!
Dobrý den. Při ohýbání tohoto jména bych -e- vypouštěl. Zvolil bych tedy tvar Wlodka. Protože však nejde o jméno českého původu, ani tvar Wlodeka by nebyl považován za chybný. Pokud byste věděla, jakým způsobem je zvykem konkrétní osobu oslovovat, je dobré se tohoto tvaru držet.
Dobrý den, dnes jsem provedl platbu a omylem špatně vykopíroval VS. Zůstal mi tam kód banky 2010. Konkrétně: 300Kč z 1002517016/3030 vs 2010 Podaří se vám to spárovat? Díky Petr Novák
Dobrý den, pane Nováku, děkuji Vám za provedenou platbu, kterou jsem spároval s Vaším účtem.
Dobrý den, dostanu po zaplacení fakturu? A taky mě zajímá, pokud zaplatím 150 Kč, ale po nějaké době zjistím, že potřebuji dvojnásobný objem, stačí zaplatit rozdíl?
Dobrý den, fakturu Vám určitě vystavím. Pošlete mi prosím na e-mailovou adresu sklonovani@jenikkozak.cz své fakturační údaje. Po uhrazení další částky, na dobu jednoho roku se Vám navýší počet dotazů, které denně můžete na systém odeslat.
Dobrý den, Omlouvám se za unáhlenou registraci a prosím o její storno. Potřebovala jsem si ověřit skloňování a v momentě, kdy jsem zjistila, že Vaše služba se hradí – můj zaměstnavatel mi tuto službu neschválil. Vašich vědomostí jsem nevyužila a ani nevyužiji. Ještě jednou se omlouvám za nedopatření a děkuji za vstřícné jednání
Dobrý den, Vaše registrační údaje jsem z databáze odstranil. Samotná registrace na tomto webu zákazníka k ničemu nezavazuje. Děkuji Vám za zájem.
DD, lze u Vas poptat vysklonovani (popripade validaci) 3 variant databaze: 100/250/500tis. kontaktu? Jaka je cena za jednotlive urovne? Lze u Vas nakoupit skript, ktery by sklonovani provadel automaticky v registracnim formulari? Odpoved prosim do e-mailu, diky JŠ
prosím jak se skloňuje jméno obce Mladé Buky?
Dobrý den, tento název se skloňuje pravidelně: 1. p.: Mladé Buky, 2. p.: Mladých Buků, 3. p.: Mladým Bukům, 5. p.: Mladé Buky, 6. p.: Mladých Bukách, 7. p.: Mladými Buky.
Pro jmeno Matějka mi sluzba vraci zensky rod, u nas v databazi jsou ale vsichni tohoto jmena muzi, hadam, ze to tak bude i ve zbytku populace.
Jméno Matějka je i ženská obdoba křestního jména Matěj (i když se u nás téměř vůbec nevyskytuje). V tuto chvíli systém nezná četnosti mužského příjmení a ženského křestního jména, a proto nedokáže pouze z této části jména pohlaví určit. Pokud se zadá celé jméno (křestní jméno a příjmení), není s určením pohlaví problém.
Bylo by mozne nastavit priority/vyjimku? Jak pisete - jmeno se temer nevyskytuje, sance bude opravdu zanedbatelna a vetsina volani tak obdrzi chybna data. Diky
Podobně „problematických“ jmen je celá řada. A protože jmen je na světě nekonečno, není možné seznam těchto obourodých jmen ukončit, proto by i v případě přidání výjimek nebyl systém určování pohlaví dostatečně spolehlivý. Pokud však zadáte systému celé jméno, nebude mít s určením pohlaví problém.
A pro jmeno Pek vraci pane Pku
Dobrý den, děkuji Vám za upozornění. Chyba byla opravena.
Ano pane, už jsem na tom začal dělat a koukám že vyjímek je ve všech pádech požehnaně. Možná až to dodělám někam hodím ke stažení. A k vaší poznámce že si nedovedete představit projekt využívající všechny pády... mluvil jsem o šablonovacím systému. Ten může vytvářet například komplexní právní texty a dopisy a věřte, že se všechny pády využijí (pátý z nich pravda asi nejméně). Mimochodem Vám stále nějak nefunguje ten Emanuel. Pořád to zarputile píše Emanuele nikoliv Emanueli přestože předpokládáme podobně jako u slova Michaeli české skloňování.
Tvar „Emanuele“ je podle českého skloňování správně. (Konkrétně je ohýbán podle základního vzoru „pán“ -> „pane“.) Až budete mít algoritmus hotový, určitě se na něj rád podívám.
Dobrý den, existuje typ, který by při vstupu "Nováková Jana" vrátil "paní Jano Nováková" stejně tak při vstupu "Nováková Jana, Mgr." -> "paní Jano Nováková"? Děkuji P.S. Opravdu zajímavý projekt.
Dobrý den, pane Prieszko, takovýto tvar systém nevrací, a to proto, že při oslovování se většinou používá pouze příjmení (formální konverzace) nebo pouze křestní jméno (v neformální komunikaci). Tvar „paní Jano Nováková“ mi zní velmi nepřirozeně. Přikláněl bych se k oslovení „paní Nováková“ či „Jano“.
Dobrý den, při psaní diplomu: Martinu Novákovi nebo Martinovi Novákovi? Existuje nějaká poučka? Děkuji
Lepší variantou je Martinu Novákovi, ale většinou se ani použití více než jednoho zakončení -ovi nepovažuje za chybu.
Zadaná hodnota: švec, oslovení: pane Šveci -- to asi neni dobre, ne?
Dobrý den, tvar „Šveci“ je vedle „Ševče“ správnou variantou. Preferování jedné či druhé verze závisí na rodinné tradici.
diky moc, pak dalsi vec Kalina paní Kalino
Kalina je ženské křestní jméno řeckého původu. Systém bohužel není schopen rozeznat, zda máte na mysli ženské křestní jméno, nebo mužské příjmení. V nové verzi systému, která by měla přijít nejpozději do poloviny léta, by měly být i takovéto případy ošetřeny. (V takovémto případě by systém vypsal, že je 99% pravděpodobnost, že tvar „pane Kalino“ je správný a je jen 1% šance, že je správně tvar „paní Kalino“.)
Po aktivaci přes e-mail píše, účet se nepovedlo aktivovat.
Dobrý den, paní Horáková, účet jsem Vám aktivoval. Zřejmě byla chyba v e-mailovém klientu, který k odkazu připojil i za ním následující tečku.
Příjmení Smith systém skloňuje pane Smithu
Moc Vám děkuji za velmi přínosnou poznámku. Pro jméno jsem vytvořil výjimku a v další verzi tuto chybu opravím.
Dobrý den, před týdnem jsem odeslal platbu na Váš účet a zapomněl jsem uvést VS. VS je 1235774, konec čísla mého účtu *9523. Můžete to prosím prověřit? Díky.
Dobrý den, moc Vám děkuji za provedenou platbu, spároval jsem ji s Vaším účtem. Dnes a následujících 365 dní můžete denně poslat 50 dotazů na API. A nebo jednorázově zpracovat seznam čítající 5000 jmen. Přeji Vám hezký den.
Jméno Vivienne je nesklonné, má ve všech pádech stejný tvar.
Myslím že Emanuel Kant by mělo být v 5. pádě Emanueli Kante ne Emanuele Kante :)
Oba tvary jsou správné. Ačkoliv bych sám dal přednost tvaru „Emanueli“, dva z lidí, kteří jména kontrolovali, označili „Emanuele“ jako jim lépe znějící. Proto mu systém dává přednost.
Chybí mi tu nějak ostatní pády :) Teď bych třeba potřeboval šablonovacímu systému poskytnout seznam klientů jak práv. tak fyz. osob cca 60 tis. záznamů ve všech pádech a to mi váš program neusnadní. ale jinak dobrý...
Vytvořit spolehlivé skloňování do jednoho pádu je velmi obtížné, zvlášť při ohýbání vlastních jmen. (Kde je velké množství výjimek.) Věřím, že vyvinutí skloňování do dalších pádů už tolik obtížné nebude, protože budu moci navázat na prověřený systém. Nedovedu si přestavit projekt, který by využíval všech sedmi pádů vlastních jmen. Konkrétně pátý pád, na který je můj web zaměřen, je pro oslovování právnických osob zcela nevhodný. Pro ně se používají oslovení jako „vážení“ atp. Pokud můj systém pozná, že se jedná o společnost (podle zkratek a. s., s. r. o. atd.), používá právě oslovení „vážení“. Je to však jen doplňková funkce, která bude ještě potřebovat doladit.
Uživatelé s předplaceným obdobím (i v testovacím režimu) mají možnost využít dávkového skloňování jmen, které ohýbá seznamy jmen oddělených středníkem, čárkou či zalomením řádku. Cena za zpracovanou položku je 0,01 Kč.
V testovacím provozu je možnost vrácení pouze značky, zda se jedná o mužské, nebo ženské jméno. Tato funkce je dostupná pod API adresou http://www.sklonovani-jmen.cz/api.php?klic=klic_uzivatele&pad=0&jmeno=Adelaida a vrací 3 hodnoty: m (jde o mužské jméno), f (jedná se o ženské jméno) a mf v případě, že pohlaví nelze určit. Dokud se bude tato služba testovat, bude pro registrované uživatele zdarma.
Zdravim Vas. Umite rozlisit, jestli se jedna o muzske nebo zenske jmeno ci prijmeni? Diky.
Dobrý den,
o rozlišení, zda jde o jméno mužské, nebo ženské, se snažím. Úspěšnost mám nad 99 %, ověřit si ji můžete na úvodní stránce. (Podle toho, zda se vygeneruje tvar „pane“, nebo „paní“. Do konce týdne rozšířím API i na dotaz, jakého pohlaví nositel jména je.
Informaci o tom, zda zadaný tvar je křestním jménem, jsem schopen podat. Rozlišit, jestli je zadaná hodnota příjmením, je obtížné, protože bych musel mít k dispozici databázi příjmení, která by se velmi obtížně vytvářela a její procházení by bylo v drtivé většině případů zbytečně neefektivní.
Diky za info. Je mozne se spojit primo? Vas tarifikacni mechanizmus je pro nas spatne pouzitelny. Ne drahy, ale nepouzitelny. Diky.
Jsem Vám k dispozici na e-mailové adrese sklonovani@jenikkozak.cz. Děkuji za zájem.
Při skloňování přezdívky "HajekJirka" mi to vypíše "Hajekjirko" což by nebylo špatné, ale co kdyby to napsalo "HajekJirko" (velké Jirko) a nebo "HajkuJirko"? Dokonalé by bylo "Jirko Hájku", ale to bych chtěl asi moc. Jinak se mi to líbí a většinu jmen (respektive přezdívek) to skloňuje pervektně. Chválím.
Děkuji za pochvalu, potěšila mě. Tato služba je zaměřena na ohýbání občanských jmen v základním tvaru. O ohýbání přezdívek přemýšlím. (Debatovali jsme o tom i na DJPW.) Zvažuji, že bych se mohl na skloňování přezdívek zaměřit jen jako na doplňkovou službu, která by byla za nižší cenu, možná zdarma.
Je možné skloňování jmen používat na více webech nebo je to omezeno na jeden? Jakým způsobem to pak kontrolujete?
Dobrý den, Děkuji za Váš zájem. Počet projektů, na kterých svůj klíč použijete, není žádným způsobem limitován. Vygenerovaný klíč je také bez omezení přenosný. Pokud máte pocit, že nedokážete efektivně využít předplacené množství dotazů, můžete bez obav svůj klíč poskytnout jiné osobě.
Jak jemněji mohu oslovit Kristu? Je to ženské německé jméno. Já se ji ptal a ona mi řekla, že na to musím přijít sám. Nepřišel jsem na to. Děkuji Standa.
Podle knížky Miroslava Knappová: „Jak se bude vaše dítě jmenovat?“ jsou domácí podoby toho jména: Kristi, Krist(l)a, Kristýnka, Krisťule, Kity, Kitina, Kiki, Kristýnečka, Krisťoul, Kristynáč, Krišpína, Kristík, Týna, aj.
1) Jméno Zeus je skloňováno pravidelně. Tvar „Dia“ se vztahuje pouze na mýtickou postavu, ne na české příjmení.
2) Skript nebude nikdy umět určovat pohlaví u těch jmen, u kterých bude známá pouze zdrobnělina jména. Např. „Kájo“ je možné oslovovat Karla, Karolínu, Kajetána, Kajetánu...
skloňování
Verze:
1.1 - Upravena většina pravidel, na základě kterých skloňování probíhá.
1.2 - U jmen je rozlišován titul, osoby s titulem nejsou oslovovány jménem. (Ing. Josef Novák není oslovován jako „pane inženýre Josefe Nováku“)
1.2.1 - Skript skloňuje jména končící na -w. (Jedná se vesměs o polská jména.)
1.3 - Při skloňování je u všech jmen snaha o rozpoznání pohlaví nositele. (Už se nestává, že křestní jméno je skloňováno jako ženské a příjmení jako mužské.)
1.3.1 - Ve jméně jsou vyhledány předložky. Předložky a části za nimi se neskloňují. (Jsou správně skloňována jména jako Jan Žižka z Trocnova nebo Don Quijote de La Mancha.)
1.3.2 - Doplněno správné ohnutí jména končícího na ph (např. Adolph), které se vyslovuje jako [f].
1.3.3 - Přidáno 2000 ručně kontrolovaných nejčastěji se vyskytujících českých jmen.
1.3.4 - Tituly BcA. a Bc.A jsou považovány za synonymní.
1.3.5 - Přidána předložka „of“ vyskytující se v některých starých anglických jménech.
1.4 (verze opravující některé chyby vzniklé při psaní jmen)
- Tituly jsou rozpoznány i v případě, že jsou chybně zapsané - když v nich chybí tečky nebo nejsou odděleny od jména mezerou.
- V případě, že jméno obsahuje název právnické osoby (obsahuje znaky s. r. o., a. s., o. p. s. a podobně) - vrátí skript tvar „vážení“.
- Při skloňování jsou vypouštěny zkratky „ml.“ a „st.“.
- Ze začátku a konce zadaného jména jsou odstraněny číslice a interpunkční znaménka.
1.4.1 - Přidáno 500 zkontrolovaných českých příjmení se zakončeními, které dělají při skloňování potíže.